Czas na masy plastyczne!

Doskonale wiemy, że samodzielne przygotowanie takich mas dostarczy nam super zabawę!

Korzyści płynące z zabaw masą plastyczną:

1. Rozwijanie motoryki małej

  • ćwiczenia sprawności palców – np. zawijanie ślimaków, lepienie małych elementów, formowanie kulek itp.;
  • Ćwiczenia sprawności całych dłoni – np. ugniatanie większej ilości masy, przeciskanie masy przez foremki.

2. Rozwijanie prawidłowego napięcia mięśniowego

  • Należy pamiętać o tym, że lepienie i ugniatanie w znaczny sposób poprawia precyzję i płynność ruchów rąk oraz usprawnia prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni; przedramienia, ramienia i palców.

3. Pobudzanie inicjatywy i wyobraźni

  • Pamiętajmy , że podczas wspólnych zabaw masami plastycznymi nie narzucajmy dziecku konkretnych zadań, pozwólmy, aby dziecko samo wyszło z inicjatywą i wykorzystało swój potencjał. Tworzenie trójwymiarowych postaci czy budowli o rozmaitych kształtach pozwoli dziecku na rozwijanie kreatywności ale co ważne uczy samodzielnej zabawy.

4. Wspólne spędzanie czasu z rodzicem! 

  • Dzięki tak prostym zabawom możemy tworzyć bardzo silną więź z naszymi dziećmi!

    Sprawdzone przepisy!

PIANKOLINA

Do dużej miski wsypcie mąkę ziemniaczaną, dodajcie odrobinę płynu do mycia naczyń (najlepiej bezbarwny) i jedno opakowanie pianki do golenia. Wszystko dokładnie wymieszajcie ze sobą! Samo mieszanie tych składników już sprawia dzieciom dużą frajdę
i dostarcza wiele wrażeń sensorycznych!  Jeśli znudzi Wam się biały kolor, pamiętajcie, że możesz dodać kolorowe barwniki spożywcze.

CIECZ NIENIEWSTONOWSKA

To idealna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci a nawet dorosłych!!  Ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Gdy szybko i mocno chwycimy ciecz i zgnieciemy ją to utworzymy kulkę, a jak zwolnimy nacisk to ciecz spłynie nam z dłoni. Jesteście ciekawi? Zróbcie ją w domu!

Do miski wsyp opakowanie skrobi ziemniaczanej i stopniowo dolewaj wody pamiętaj aby dokładnie wszystko mieszać. Nasz pomysł – w cieczy schowajcie kilka skarbów i postarajcie się je odnaleźć, a gdy kolor Wam się znudzi – dodajcie trochę koloru – wystarczy bibuła.

MASA SOLNA

Aby masę solną zrobić samodzielnie w domu potrzebujesz jedną szklankę mąki, pół szklanki soli i pół szklanki wody, wszystko dokładnie wymieszajcie zagniatając ciasto. Przygotujcie jakieś ciekawe wzory, zapieczcie je w piekarniku. Tak przygotowane wzory
z masy solnej możecie pomalować farbami czy ozdobić brokatem!

Mamy nadzieję, że nasze sposoby na nudę pozwolą Wam w kreatywny sposób spędzić ten czas! Wspólnie spędzony czas jest bardzo cenny szczególnie teraz!

Przedszkole Srebrny Dzwoneczek  

Adrianna Burcza

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *